syllabus-baner

آشنایی با کوره ها

شروع دوره: یک روز بعد از ثبت نام

مدت دوره:150 ساعت

صنايع شيميايي مانند نفت، گاز و پتروشيمي شامل مجموعه فرايندهاي متنوعي هستند كه در بسياري از اين فرايندها، لازم است سيالات به دلايل مختلفي تا دماي خاصي گرم شوند. از جمله اين دلايل ميتوان به موارد زير اشاره نمود
در بسياري از فرايندهاي جداسازي، مانند برج هاي تقطير، برج هاي عريانسازي و … لازم است، سيال گرم شود تا عمل جداسازي با راندمان مناسب صورت پذيرد. به عنوان مثال نفت خام قبل از ورود به برج تقطير به شدت گرم شده تا جاييكه بيش از نصف آن بخار شود، در اين شرايط نفت خام به شكل دوفازي وارد برج جداكننده ميشود در مواردي ، براي انتقال حرارت از يك سيال استفاده ميشود تا به كمك آن بتوانند محيط، دستگاه يا سيال ديگري را گرم نمايند بعضي از واكنش هاي شيميايي نياز به دما هاي بالايي دارند تا به درستي انجام شوند. به همين دليل مواد مورد نظر را تا دماي مناسب براي شروع واكنش گرم مي نمايند. در صنعت به منظور دستيابي به سيالي با دماي بالا، خصوصاً مواردي كه نياز به ايجاد اختلاف دمايي بالايي نياز باشد، از دستگاه هايي به نام كوره استفاده مي نمايند. معمولاً كوره ها براي گرم نمودن سيالات و رساندن دماي آنها به دماي مورد نظر در فرايند استفاده ميشود.
عملكرد كوره ها شبيه به بويلرها ميباشد، ولي هدف از بكارگيري آنها توليد بخار آب نمي باشد. كوره ها در اصل نوعي مبدل حرارتي هستند كه انرژي گرمايي حاصل از احتراق سوخت هاي فسيلي را در يك فضاي بسته، به سيال فرايندي كه در كويل ها يا همان لوله هاي حرارتي محبوس جريان دارد، منتقل ميكنند.
اين دستگاه ها كه به Heater يا Furnace نيز معروف هستند داراي تفاوت هاي عمده زير با مبدل ها ميباشند
ابعاد كوره ها بسيار بزرگتر از ابعاد مبدل ها مي باشد. به عبارت ديگر، كوره ها در ظرفيت هاي حرارتي بالاتري نسبت به مبدل ها ساخته مي شوند و معمولاً به همين دليل هم دبي عبوري سيال در آنها بيشتر است
در مبدل ها، تبادل حرارت بين دو سيال صورت ميگيرد، در حاليكه در كوره ها انتقال حرارت به صورت تششعي يا جابجايي از گازهاي حاصل از احتراق به سطح لوله هاي حاوي سيال سبب گرمايش سيال ميشود.
ميزان گرمايش يا به عبارت ديگر اختلاف دماي كه ميتوان در كوره ها به آن دست يافت ، بيشتر از اختلاف دمايي است كه در مبدل ها ميتوان به آن دست يافت. بر حسب نوع كاربرد ، نوع سيستم احتراق ، نوع سوخت مصرفي و بسياري موارد ديگر ممكن است كوره ها داراي قسمت ها و اشكال مختلفي باشند. اما به طور كلي، يك كوره داراي اجزاء عمده ذيل مي باشد:

 • فضايي براي انجام احتراق كه به اتاق احتراق (firebox) يا اتاق تابش معروف است.
 • سطوحي براي انتقال انرژي گرمايي آزاد شده از احتراق سوخت ، به سيال فرايندي يعني كويل هاي حرارتي
 • تجهيزات توليد كننده شعله يعني مشعل ها
 • تجهيزات جانبي گوناگون براي تامين هوا ، سوخت ، ابزارهاي اندازهگيري ، كنترلي ، حفاظتي و غيره

نقش كوره ها در بعضي از واحدهاي صنايع نفت يا پتروشيمي به قدري مهم است كه در بسياري موارد از كار افتادن آنها سبب از كار افتادن كل واحد خواهد شد. در واحدهاي بزرگتر اهميت نقش كوره ها به مراتب بيشتر از واحدهاي كوچكتر است و صدماتي كه بر اثر عملكرد نادرست اين تجهيزات به واحد وارد مي گردد، به مراتب وخيم تر خواهد بود. از اينرو در اين صنايع ، راهبري صحيح كوره از اهميت بسيار بالايي برخوردار مي باشد. براي اطمينان از راهبري صحيح اين تجهيزات ، نفرات بايد با ساختمان كوره و طرز كار آن آشنايي كافي داشته باشند تا در حين بروز مشكل در كوره بتوانند با دقت و سرعت كافي به حل مشكل پرداخته و از بروز مشكلات جدیتر در واحد جلوگيري نمايند.

استاد دوره: اساتید مجرب و برجسته صنعت
مدت برگزاری دوره: 150 دقیقه
زمان برگزاری: مجازی
مخاطبان: کلیه دانشجویان و مهندسین صنایع و مکانیک و کلیه علاقه مندان
عنوان جزئیات ساعت

عناوین سرفصل ها

 • کلیات
 • چگونگی عملکرد
 • طبقه بندی کوره ها
 • مبانی علمی ( انتقال حرارت ، احتراق ، بازیافت انرژی)
 • اجزاء اصلی کوره ( بدنه یا چهارچوب اصلی کوره ، سطوح بازتابنده یا عایق ها ، مشعل ها ، رجیسترهای هوا ، کویل حرارتی ، اکونومایزر ، پیش گرم کن هوا ، دودکش ، دمپردودکش ها ، دمنده دوده ، دمنده ها ، header   box ، دریچه ها ، پایه ها ، نردبان ها،سکوها و راه پله)
 • سیستم کنترل
 • ایمنی
 • عیوب و نحوه تشخیص
 • مطالب تکمیلی ( بهره برداری ، ضمیمه ها )
 • تعاریف و اصطلاحات
 • خود آزمایی
150 دقیقه
مجموع 150 دقیقه
برچسب ها: